آیین تجلیل از دست‌اندرکاران نخستین کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی پنجشنبه شب با حضور حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی برگزار شد.

آیین تجلیل از دست‌اندرکاران نخستین کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی پنجشنبه شب با حضور حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آیت‌الله مرتضی مقتدایی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور رهبر انقلاب در امور جهان اسلام، آیت‌الله محمدحسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم السلام) و حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در مدرسه علمیه امام کاظم(علیه السلام) برگزار شد.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی طی سخنانی ضمن تقدیر از زحمات مدیران شهر و استان قم، پژوهشگران، فضلا و اساتید حوزه در راستای برگزاری این کنگره تصریح کردند: انجام این اقدام علمی در تاریخ شیعه بی‌سابقه بوده است به همین علت می‌توانیم بگوییم که یک کار بزرگ و بی‌سابقه‌ای را رقم زده‌ایم که آثار آن ماندگار خواهد شد.

ایشان با تاکید بر اینکه فعالیت‌های کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی باید استمرار یابد، اضافه کردند: در این کنگره بذری کاشته شده است که باید آن را به درخت تنومندی تبدیل کنیم تا دنیای اسلام از میوه‌های این درخت استفاده کند.

ایشان خاطرنشان کردند: ارائه چکیده‌ای از دستاوردهای علمی کنگره  نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی، بازبینی و ویرایش کتاب‌های به دست آمده از کنگره و تهیه گزارش جامعی از فعالیت‌های انجام شده در راستای برگزاری این کنگره باید در دستور کار قرار گیرد.

معظم له با بیان اینکه عصاره ۵۶ کتاب کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی باید در ۶ جلد کتاب خلاصه شود، تصریح کرد: چکیده دستاوردهای علمی کنگره باید به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی و فرانسه ترجمه شود و در اختیار مردم کشورهای مختلف قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی بر لزوم تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی تاکید کرد و ادامه داد: استمرار فعالیت‌های این کنگره موجب می‌شود در آینده نزدیک بتوانیم به دستاوردهای جدید و کاربردی‌تر برسیم.

در این مراسم از آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی عضو شورای سیاستگذاری و راهبردی کنگره، سید مهدی صادقی استاندار قم، سردار کاظم مجتبی فرمانده نیروی انتظامی استان قم و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد لطفی‌نیاسر مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم تجلیل شد.


جستجو